SMU Huskies

Huskies will face Alberta in game one of U SPORTS Championship

Huskies will face Alberta in game one of U SPORTS Championship
2017 U SPORTS Women's Hockey Championship
(Strathcona Paper Centre, Napanee, Ont.)

Competing for their first Golden Path Trophy in program history, the No.1 UBC Thunderbirds (Canada West champions) are joined in Napanee, Ont., by the No.2 Guelph Gryphons (OUA champions), No.3 Saint Mary's Huskies (AUS champions), No.4 McGill Martlets (RSEQ champions), No.5 StFX X-Women (AUS finalists), No.6 Alberta Pandas (Canada West finalists), No.7 Concordia Stingers (RSEQ finalists) and No.8 Queen's Gaels (Hosts).

Quarterfinals on Thursday include McGill vs. StFX in the 3 p.m. ET opener, followed by UBC vs. host Queen's at 7 p.m. ET. The action continues Friday, with Saint Mary's vs. Alberta at 11 a.m. ET and Guelph vs. Concordia at 3 p.m. ET.

The Thunderbirds (23-4-1 regular season) were seeded No.1 for the first time after capturing their second straight Canada West championship, and third in the last five seasons. After losing Game 1 of the best-of-three final to Alberta 2-0, UBC rallied to take the final two games of the series, capped off by a 1-0 shutout on home ice.

SEEDING
Team (playoff finish: regular season record / playoff record)

1. UBC Thunderbirds (Canada West champions: 23-4-1 / 4-2)
2. Guelph Gryphons (OUA champions: 20-3-1 / 5-1)
3. Saint Mary's Huskies (AUS champions: 18-3-3 / 4-2)
4. McGill Martlets (RSEQ champions: 16-4-0 / 4-1)
5. StFX X-Women (AUS finalists: 16-8-0 / 5-3)
6. Alberta Pandas (Canada West finalists: 21-4-3 / 3-2)
7. Concordia Stingers (RSEQ finalists: 10-9-1 / 2-2)
8. Queen's Gaels (Hosts: 14-8-2 / 1-2)        

SCHEDULE & RESULTS (All times ET)

Wednesday, March 15
6:30 p.m. 2017 U SPORTS Women's Hockey All-Canadian Awards

Thursday, March 16
3:00 p.m. Quarter-final 1: No.4 McGill vs. No.5 StFX
7:00 p.m. Quarter-final 2: No.1 UBC vs No.8 Queen's

Friday, March 17

11:00 a.m. Quarter-final 3: No.3 Saint Mary's vs No.6 Alberta
3:00 p.m. Quarter-final 4: No. 2 Guelph vs. No. 7 Concordia
7:00 p.m. Consolation 1: Loser QF 1 vs. Loser QF 2

Saturday, March 18
11:00 a.m. Consolation 2: Loser QF 3 vs. Loser QF 4
3:00 p.m. Semifinal 1: Winner QF 1 vs. Winner QF 2 
7:00 p.m. Semifinal 2: Winner QF 3 vs. Winner QF 4

Sunday, March 19
11:00 a.m. 5th-place game
3:00 a.m. Bronze
7:00 p.m. Final 
All games webcasted on OUA TV.  Shortlink to the portal is www.oua.tv